21 Brygadę Strzelców Podhalańskich uformowano 26 maja 1993 roku na mocy zarządzenia Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Rok później, w dniu 12 maja 1994 roku 21 BSP przyjęła imię gen. bryg. Mieczysława Boruty – Spiechowicza.

21 BSP składa się z 10 jednostek w których służy ok. 4000 żołnierzy. Kontynuując tradycje dawnej struktury organizacyjnej Wojska Polskiego, 21 BSP jako lekki związek taktyczny jest przeznaczona do działań bojowych, głównie w terenie górskim. Jednym z głównych zadań jakie wykonuje brygada jest przygotowanie i udział w misjach pokojowych, humanitarnych i stabilizacyjnych.

Znakiem rozpoznawczym 21 BSP jest szarotka umieszczona na sztandarach brygady, na patkach peleryn mundurów, na kapeluszach oraz na beretach. Na prawym rękawie munduru noszone są okrągłe odznaki rozpoznawcze z białą szarotką na dziewięciu różnych kolorach oznaczające poszczególne pododdziały brygady.

Szkole święta związane z Patronem:

7 czerwca – Dzień Patrona ( w dniu 7 czerwca 2020 roku szkole nadano imię 21 Brygady Strzelców Podhalańskich)

17 października 2021 roku nadano szkole sztandar.

W dniu 7 czerwca 2022 r., po raz drugi obchodziliśmy Dzień Patrona. Tego dnia odwiedzili nas żołnierze z jednostki i zaprezentowali sprzęt wojskowy i wyposażenie żołnierza. można było poćwiczyć celowanie z karabinu, przymierzyć hełm i sprawdzić zawartość plecaka sanitariusza. Dalsza część dnia poświęcona były rywalizacjom sportowym.